PLAB FULL PAKET İLE HAYALLERİNİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜR (7)

SIKÇA SORULAN SORULAR

PLAB sınavı (Proffesional And Linguistic Assessment Board), İngiltere’de uzmanlık yapmak isteyen tıp fakültesi mezunlarına uygulanan iki aşamalı bir testtir. Bu sınav, Avrupa Birliği dışında alınmış tıp eğitimlerinin İngiltere’de geçerliliğini test etmek adına uygulanır.

Bu sınavda bilgi tümevarım olarak kullanılır, hastayla ilgili, laboratuvar sonuçları gibi bilgiler verilir, yaklaşım sorgulanır.

PLAB-1 sınavında, bir doktorun bir hastaya nasıl davranması gerektiği ölçülür. Bu sınav, 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Sınav süresi 3 saattir. Sınav, yılda dört kere, İngiltere’de ve dünyanın birçok yerinde yapılır

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki, eğitimin akredite olması ve okulun GMC tarafından tanınıyor olması farklı şeyler. Eğitim akredite olabilir, ama GMC okulu tanımıyor olabilir. Bu problemi çözmenin tek yolu GMC’de bir hesap oluşturup okulun adının olup olmadığına bakmak.

Eğer okul adı listede yoksa, GMC’ye mail atıp, yaptıkları dönüşe göre okul hakkında bilgi verilmelidir. Verilen bilgiler ışığında GMC bu başvuruyu değerlendirir ve karar verilir. Bu aşamada okulun eğitimi hakkında verilecek bilgiler çok önemlidir ve detaylıdır, örneğin %40 teorik, %60 pratik eğitim verilmiş olması gibi detaylar sorulmaktadır, bu nedenle danışmanlık önerilmektedir.

 • Öncelikle PLAB sınavlarına girebilmek için bir dil yeterliliğine sahip olmanız gerekiyor, bunu kanıtlamak için de ya IELTS’e ya da OET’ye girmeniz gerekiyor.

  • IELTS için, her bölümden 7, ortalama 7.5 almanız;
  • OET’den ise her bölümden B, ortalama B almanız gerekmektedir.

  Bu sınavların geçerliliği 2 senedir, bu nedenle sınav başvurularınızı buna göre yapmanız önerilir.

IELTS’te genel İngilizce becerileriniz ölçülürken, OET’de (Occupational English Test) mesleki İngilizcenize bakılır. İkisi de dört bölümden oluşur, ama örneğin IELTS’te uzay bilimleriyle ilgili bir konuda konuşmanız gerekebilirken, OET’de daha hakim olduğunuz tıbbi terminoloji karşınıza çıkacaktır.

PLAB-2, 15 istasyon, 3 dinlenme istasyonu olan bir sınav. PLAB-2, Manchester’da yapılıyor.

Her odacıkta bir uzman ve bir oyuncu bulunuyor. Bu odacıkların kapılarında sizi içerde ne beklediğine dair bir bilgi, senaryo yazılı. Tabii ki içerde yine İngilizce test ediliyor, farklı aksanlara karşı tavrınız, sinirli hasta/ hasta yakınına karşı tavrınız ölçülüyor.

Sınavı geçmek için en az 11 istasyonu ve puan olarak da ortalamayı geçmeniz, bu iki şartı da yerine getirmeniz bekleniyor.

Girilen bölüme değişmekle birlikte ortalama 8-9 senede İngiltere’de uzman doktor olunabiliyor. Ama Türkiye’deki tıp eğitiminin bir senesi stajla geçtiği için, Türkiye’den gidecek doktorlar biraz daha erken olabilir.

Eğer kişisel tatmininizi etkilemeyecekse, daha rahat bir yaşam, daha kolay elde edilebilir bir unvan, tek dezavantajı »uzman doktor» hitabının olmaması olabilir.

 • OET: ~350 pound
 • IELTS: ~250 pound
 • PLAB-1: ~ 240 pound
 • PLAB- 2: 879 pound
 • İngiltere’de tıp 5 sene. Mezun olduktan sonra «foundation doctor» ünvanı alınıyor. 2. yıla gelindiğinde «foundation doctor-2» olunuyor, bu iki yılda rotasyon yapılıyor, yani seçtiğiniz bölümler arasında 4 ayda bir çalışıyorsunuz.
 • Bu iki yıldan sonra yine bir başvuru yapılıyor, ya temel ya da cerrahi bölümlere yönlendiriliyor. Yine 6 ayda bir devam eden rotasyon var, bu süreç 3 sene sürüyor.
 • Sonra »speciality» (uzmanlık) başlıyor. Uzmanlık alanına göre, girilen bölüm kaç yıllık ise eğitim o kadar sürüyor.

Evet, gireceğiniz bölüme göre verilmesi gereken sınavlar var.

Aile hekimliği ve psikiyatride açıkları çok fazla.

Türkiye’nin uzmanlık denklik sınavlarını verip denklik alınabilir, ama direkt özel hastanede çalışmaya başlanamıyor. Zorunlu devlet görevi var.

 • 12 saatten sonra nöbet tutulmuyor. Sistem buna izin vermiyor.
 • Üst üste 3 gün 12’şer saat nöbet tutulduysa 2 gün izinli olunuyor.

USMLE, PLAB’e nazaran daha uzun ve daha zorlu bir yol. O nedenle PLAB diyebiliriz.

 • Bizim eğitimimiz 3 ila 3,5 ay sürüyor.
 • Dersler online/ canlı oluyor ve sınırsız offline izleyebiliyorsunuz.
 • Kaynaklar hocalarımız tarafından hazırlanıyor.
 • Derslerin dili tamamen İngilizce.
 • Dersleri telefon, tablet ve bilgisayardan, işletim sistemi fark etmeksizin, 7/24 izleyebilirsiniz.

İngiltere’de bir sene çalıştıktan sonra Avustralya’ya gidilebilir.

Bu durumu GMC’ye mail atıp açıklamalısınız. Eğitim aldığınız okulun eğitimi akredite ise işiniz kolaylaşacaktır.

CV’nizi geliştirmek için konferanslara katılabilir, sertifikalar alabilir, alt dönemlere, okuldaki temizlik görevlisine bir eğitim verebilir, bunun departmanından yazı alıp CV’nize ekleyebilirsiniz. Bu eğitimlerden feedback toplayıp, kendi kendinizi de değerlendirebilirsiniz.