Değerli TUSMER Kursiyeri Meslektaşım,
Zorlu TUS maratonunda birlikte yürümek için TUSMER’i seçtin. Bu seçiminle çok önemli avantajlar elde ettin. Bunların ilki 13 yıldır Türkiye’de öncülüğünü yaptığımız 7/24 kesintisiz canlı online ve süper offline dersler. Bu derslerin önemini pandemi döneminde hepimiz daha iyi anladık. İkincisi dinamik yayın kadrosu ve güncel kitaplar. Üçüncüsü ve sana bu mesajı yazmamın ana konusu ise TUS Koçluğu.
TUSMER, bir ilki daha gerçekleştirerek kursiyerlerini bu zorlu maratonda yalnız bırakmıyor. Dönem V’lere yönelik TUS semineri ile başlattığımız koçluk uygulamamız Dönem V’lere özel TUS programı ve çalışma rehberi ile devam ediyor. Şimdi aşağıda ders çalışırken dikkat etmen gereken hususlar ve TUS sınavı için programının ilk bölümü yer alıyor. Bu program daha önce başarısı test edilmiş ve verimli bir şekilde uygulandığı takdirde kendini ispat etmiş bir programdır. Bize düşen kapıyı aralamak ve yanında olmak, ama unutma ki o kapıdan girecek ve yürüyecek olan sensin. UNUTMA; Dönem V’te TUS’a hazırlanmaya başlayan ve bu süreyi doğru kaynaklar, teknikler ve koçluk gözetiminde tamamlayanlar 70 ve üzeri puan adayıdır. Senin potansiyelini kinetiğe dönüştürebilmen için biz elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Ancak o masaya oturup kararlılıkla çalışacak olan da sensin. Başarının kestirme bir yolu yok. Hadi ilk adımları birlikte atmak için detaylara bakalım:

Başarı için motivasyon, doğru teknik ve iyi bir program gerekir.

1. Motivasyon:
Başarı emek ister. Ödülü sonradan alınan yorucu, meydan okuyucu ve zorlayıcı bir süreçtir. Bir hekim olarak şunu iyi biliriz ki, kaslarımız başta olmak üzere vücudumuz kapasitesinin üstünde zorlanmadan gelişmez. Nöronlarımız da bu kurala tabiidir. Öğrenmek ve öğrenilenlerin pekişmesi kararlılıkla çalışmayı sürdürmeyi gerektirir.
Motivasyonu arttırmanın ve sürekli kılmanın etkin yollarından biri “Neden?” sorusunu sormaktır. “Neden TUS kazanmak istiyorum? Neden … bölümünü kazanmak istiyorum?” sorularına vereceğin yanıtlar motivasyonunun düştüğü anlarda ayağa kalkmana yardımcı olur. Bu nedenle ilk ödevin: Neden TUS kazanmak istiyorsun?
Neden sorusunun yanıtı birkaç sorgulamayla belirginleşmeyebilir. Ancak bir filize su verir gibi bu soruyu sormaya ve çalışmaya devam et. Göreceksin bir süre sonra hayalin ve hedefin belirginleşmeye başlayacak.
Kimileri için kariyer hedefine odaklanmak motivasyon arttırıcı etkenlerden biridir. Ancak bunu yaparken doğru hedef belirlemek gerekir. Doğru hedef, gerçekçi ve sana uygun olandır. Geçmiş TUS birikimini, yeteneklerini, güçlü ve zayıf yönlerini iyi bilmek, yani kendini tanıyor olman, gerçekçi ve uygun bir hedef belirmeni mümkün kılar. Örneğin bir önceki TUS’tan 44 alan birinin 6 ay sonraki sınavda 70+ istemesi ve buna fikse olması ne derece gerçekçi ve uygundur! Böylesine bir artış elbette imkânsız değildir. Ancak ulaşılabilir ve genel mantık çerçevesinde bir kariyer planlaması yapılması her koşulda motivasyonu daha olumlu etkiler.
Ancak hedef saptamak ve o hedefe tutkuyla bağlanmak herkes için geçerli olmayabilir. Böyle durumlarda bile motivasyon kaynağın pozitif bir stimülasyon olsun. Yani “pratisyen kalmamalıyım, buradan çıkmalıyım, yeter ki şuradan kurtulayım…” tarzında negatif motiveler seni uzun süre götürmez. Pozitif ol, pozitif kal, pozitif çalış.
Kimileri kariyer hedefi yapmakta güçlük çeker ya da bunu erken bulabilir. Bu durumda motivasyonun devamlılığını çalışma eyleminin kendisine odaklanarak sağlayabilirsin. Ne demek şimdi bu? Şöyle ki; çalışmak için mutlaka ufukta pasparlak bir hedef belirmiş olması gerekmez. Ancak bilirsin ki pusulan doğru ise yürüdükçe hedefe yaklaşıyorsundur. Hedeften ziyade hedefe yürümekten keyif alır duruma gelirsin zamanla. Aynen öyle de ders çalışmak, yeni şeyler öğrenmek, her öğrenilen ya da geri çağırılıp pekiştirilen bilgiyle mesleğin adına gelişme kaydetmiş olmanın hazzı bazen en önemli motivasyon kaynağı olur.
Motivasyonu destekleyen diğer bir unsur çalışma ortamını yeni bir TUS maratonuna uygun hale getirmektir. Uygun bir aydınlatma ve ergonomik bir oturma planı yap. Masa ve sandalye seçimini gerekirse gözden geçir.

2. Doğru teknik
“Doğru çalışma tekniği” denilen herkes için geçerli, sabit ve evrensel bir yöntemler bütünü yoktur. Bilimsel ilkeler vardır. Bu ilkeler ışığında kendine uygun bir model geliştirmelisin. Bizim yapacağımız katkı söz konusu bilimsel ilkeleri hatırlatmak, bu ilkeler ışığında program oluşturmak, belirli zamanlarda program takibini yapmak ve motivasyonunu sürekli kılmaya çalışmaktır.
İlk önemli nokta çalıştığın konunun önce genel hatlarını iyi öğrenmendir. TUS sorularının yüzde 80’i genel bilgileri iyi bilmekle çözülebilecek sorulardır. Detay bilgiler en fazla 20-30 soru civarında gelir. Bu nedenle 240 sorudan 200 soruyu hedefleyebilirsin. Buna rağmen sınava giren adayların çoğunun TUS’ta istediği başarıya ulaşamamasının nedeni tüm derslerin aynı anda tek sınavda ve az sayıda soru ile sınanmasıdır. Dolayısıyla tüm tıp içeriğinin genel hatlarıyla bile olsa akılda kalıcı tutulması oldukça zor olmaktadır. TUS sınavının asıl zorluğu bundan kaynaklanmaktadır, soruların çoğunun detay olmasından değil. Genel özellikleri kavradıktan sonra adım adım ve sistematik bir şekilde detaya inmelisin. Örneğin ilaç gruplarının genel özelliklerini bilmeden o grubun içindeki bir ilaçla ilgili detaya girmek verimli bir çalışma stratejisi olmaz.
İkinci çok önemli nokta soru odaklı çalışmaktır. Dinlediğin, okuduğun her slaytta, sayfada, notta soru olabilecek bilgileri görebilmeli, soru avcısı olmalısın. TUS bilgisi yüksek verimli, soru değeri yüksek, testte sorulabilir ve net bilgilerdir. Fakülte sıralarında okuduğumuz gibi konuları en temelinden kavramaya, pratik yönleriyle birlikte öğrenmeye çalışmak TUS sınavı için hiç uygun bir yöntem değildir. Örneğin, kemik anatomisi çalışıyorsan o kemiğin şekli, pozisyonu, ön yüz, arka yüz özellikleri gibi bilgiler yüksek verimli bilgilerden değildir. Söz konusu kemik üstünde klinik önemi olan, ya da o kemiği vücutta tek yapan bir özellik varsa ona odaklanmalısın.
Üçüncü önemli konu aktif çalışmaktır. Aktif çalışmak konu dinlerken, not takip ederken ya da soru çözerken sürekli sorgulayıcı ve uyanık bir zihinle çalışmaktır. Aktif çalışmak, çalışmaya başlamadan önce o konuya zihnen hazırlanmak (bunu ders öncesi 10 dak. o dersin ders materyallerine göz atarak yapabilirsin), çalışırken sürekli sorular sormak, kısa değerlendirmeler yapmak, dinlediğin konunun farklı derslerdeki bilgilerle kesiştiği noktaları saptamaya çalışarak dikey ve yatay entegrasyonlar kurmaya çalışmak, not kenarına küçük ve sana özgü çizimler, tablolar yaparak notu kişiselleştirmek gibi çeşitli yöntemlerle mümkün olur. Aksi halde dakikalarca direksiyonda olduğu halde nerelerden geçtiğini fark edemeyen sub-kortikal araç kullanan sürücüler gibi olur ve ne dinlediğini, izlediğini ve okuduğunu fark etmeden dersi tamamlarsın. Sub-kortikal değil ful-kortikal çalış. Bu da aktif çalışmakla olur.
Çok etkili olduğu bilimsel makalelerle ispatlanmış bir diğer yöntem aralıklı tekrar yöntemidir. Bu yöntemde çalışılan konunun ilk tekrarı konu biter bitmez birkaç gün içinde, ikinci tekrarı yaklaşık 1 hafta sonra, diğer tekrarlar da bu peryot gittikçe uzatılarak yapılır. Tekrar yapmanın en etkin yolu ise soru çözmektir. Burada “çözmek” kelimesine dikkatini çekmek istiyorum. Soru çözerken çok aktif olmalısın, her şıkkı analiz etmeli, soruyu her açıdan irdelemelisin.
Bu noktada soru meselesine tekrar değinmekte yarar var: soru çözmek öğrenmenin ve pekiştirmenin en etkin yoludur. Soru çözünce çok sayıda yanlış yapmak ise bu işin en doğal yanıdır. Unutma ne kadar çok yanlış yaparsan o kadar yeni bilgi fark eder ve öğrenirsin. Eğer bol soru ile pekiştirme yapmaz, yanlış yaparım korkusuyla sorudan uzak durur ya da yeterince soru çözmezsen tüm yanlışları sınavda yaparsın. Bu, daha mı iyi?
Evet, şimdi programın detaylarına geçelim:

Çalışman 2 aşamalı olacak:
• Konu çalışmak
• Soru çözmek

• Önce konu mu soru mu sorusunun yanıtı kişiseldir. Benim önerim soru ile başlaman
olacaktır. Çünkü soru ile başladığında sorular sana konu öncesi bir vizyon kazandırır, plan yapmanı, önemli noktaları görmeni sağlar. Çıkmış sorularla bu aşamayı gerçekleştirebilirsin. Bu noktada TUSMER TUS Soru Analizleri Kitabı başucu kaynağın olacak. Ağırlıklı olarak hangi konulardan soru geldiğini anlamak için çıkmış TUS sorularına bakmana hiç gerek yok. Doç. Dr. Mehmet Kaya editörlüğünde tüm eğitmenler kendi dersleri için bu değerlendirmeyi yaptı. Analizlerin sonuçlarına göre hangi konulara odaklanman gerektiğini apaçık göreceksin. Dolayısıyla çıkmış sorulara “hangi konulardan soru çıkmış” motivasyonuyla değil “seçilmiş soru çözmek” amaçlı bakmalısın ve o soruları çözmelisin. Süren yetecekse son 10 yıl yoksa en azından son 5 yılı çözmende yarar var. Sana aşağıdaki programda her bir ders için verilen sürenin 1/5’ini bu aşamaya ayır.

• Konu çalışırken varsa video dersleri+ders notlarını birlikte takip ederek hem görsel
hem işitsel çift yönlü veri akışıyla verimli bir şekilde konuları tamamla. Ya da kitap okuyorsan aktif okuma yap, soru olabilecek bilgileri görmeye çalış. Çalışırken bilgileri mutlaka birbirleriyle ilişkilendirerek ve anlam bütünlüğünü koruyarak ilerlemeye gayret et. Konu başlıklarını hem aynı ders içinde hem de farklı dersler arasında dikey ve yatay entegrasyonlarla birbirine bağlamaya çalış. Sürenin 3/5’ini konu çalışmaya ayır.

• Kalan sürede (son 1/5) ekstra çalışma soruları çöz. Eğer çıkmış sorulardan eksiğin kaldıysa bu aşamada onları çözebilirsin. Soru çözerek okuduğun dersi hedeflediğin şekilde anlayıp anlamadığını göreceksin. Sorular sana konuya farklı açılardan yeniden bakmayı öğretir. Daha önce fark edemediğin önemli detaylara dikkat çeker. Denemeleri süreli, sınav simülasyonu şeklinde yap ve sonuçları kaydet. Öğrenip öğrenmediğini takip etmek açısından soru çözmek çok önemli!

• Programdaki ders sürelerini nasıl beşe böleceğini örneklendirelim: Örneğin 11 gün sürecek Dahiliye çalışıyorsun. 11 günü beşe bölersek 2,2 eder. Kabaca iki buçuk gün bir dilim. Bu durumda konu çalışmaya 3×2,2=6,6 ya da 7 gün ayıracaksın. Kalan 4 gün ise soru çözmeye ayrılacak. Eğer konu bitmezse bir yarım dilim yani 1, 1.5 gün daha konuya ayırabilirsin. Zamanı dilimlere ayırmak sana checkpoint’ler verecek ve kendini kısa aralıklarla kontrol etmeni sağlayacak.

• Günlük olarak çalışmanı gözden geçir. Gece yatmadan önce geçen gün içinde hedefini tutturabildin mi ve ertesi gün ne çalışacaksın diye 10 dakika değerlendirme yap. İş ve sosyal yaşamını tamamen bu programa göre ayarla. İlk zamanlar vücudun ve beynin bu tempoya direnecek ancak ısrarla devam edersen bir süre sonra alışacaksın.

• 45-50 dakika aralıklarla 5’er dakikalık esneme ve nefes egzersizleri yap. Bu, bedeninin ve beyninin çok daha uzun süre çalışma pozisyonuna dayanabilmesini sağlayacaktır.

• Sözlü müzikler dinleyerek çalışmanı önermiyorum. Bilimsel çalışmalar bu şekilde müzik dinlemenin hafıza ve konsantrasyon üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiş. Ancak ders öncesi ya da ara verdiğinde müzik dinlemenin olumlu katkıları bildirilmiştir.

• Unutma, sözlü bir sınava hazırlanmıyorsun! TUS bir test sınavı. En kısa zamanda en doğru şıkka ulaşmalısın. Hedefin, sınava bu kadar kısa bir zaman kalmışken, her şeyi öğrenmek değil, soruların doğru yanıtlarını bulmaktır. Sana başarıyı getirecek şey, her şeyi bilmek değil, stratejik, verimli çalışarak doğru şıkları bulmaktır.

• Son söz, bu senin hayatın. Kendin için çalışıyor, kendi geleceğin için fedakârlık yapıyorsun. Sürekli çalışmak ve okumak, yani yaşam boyu öğrenim, iyi bir hekimin yaşamının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu nedenle şunu unutma: çok güzel bir gelecek seni bekliyor ve sen bunu almak için çok çalışmaya kararlı olmalısın. Çünkü hangi zaman ve zemin olursa olsun, hekimlik en kutsal meslektir, meslekten öte bir yaşam biçimidir. Ve hekimin sıradan olma şansı yoktur.

3. Program
Bu programdaki ders sırası bugüne kadarki deneyimlerle şekillenen en verimli sıralamalardan biridir. Ancak mutlak değildir. Ders sıralamasını değiştirebilirsin. Ancak bunu bir kere yaptıktan sonra programa sadık kalmalısın. Aksi halde değiştirir durur ve bütün yılı heba edersin. Benim önerim değiştirmemen yönündedir.
Aşağıdaki tabloda 1. Tur programını göreceksin. İlk turdan sonra süreleri yüzde 10-15 oranında azaltmayı planlıyorum. Yani her ders için ilk turda verilen süreler ikinci turda yüzde 10-15 azalmış olarak karşına çıkacak. Örneğin bu tursa dahiliye 18 gün ise ikinci turda 14-15 günlere düşecek.
Eğer şimdi başlar ve verdiğim programlara uyarsan sınava girene dek minimum 6 max 9-10 tur atmış olacaksın. Dönem V’te TUS hazırlığına başlayan birisi olarak senin 70 ve üzeri puan alabilme potansiyelin var. Süren yeterli, koçluk gözetimindesin ve iyi kaynaklara sahipsin. Bütün bunları en yüksek verimde değerlendirmek artık senin elinde.
Unutma ki programın ilk günleri zorlanacaksın. Hangi beceriyi 1-2 haftada edinebiliyorsun ki? Sabırlı ol ve sakın programdan kopma. Süreleri her ne olursa olsun esnetme. Eğer bir dersi kendi süresinde bitiremezsen ve programda yeni ders zamanı geldiyse yeni derse geç ve bir önceki dersteki eksikleri yeni geçtiğin dersi bir gün bile olsa erken bitirip tamamlamaya gayret et. Eğer bir kere programı esnetmeye başlarsan ipin ucu kaçar ve çok kısa bir zaman sonra havlu atarsın.
Başlangıç tarihini önümüzdeki bir hafta içinde başlayacak şekilde belirle ve sonra tek tek her ders için takvimini oluştur. Örneğin 08/09/2020 Pazartesi başlarsan 1. Turun bitiş tarihi 08/01/2021 olacak. Bu şekilde detaylı bir takvim oluştur. 1. Tur bitimine yakın 2. Tur takvimini alacaksın. Unutma, bu sürelere uyarsan 4 tur atmış olacaksın. Benim bu programda verdiğim süreler optimum, ideal süreler. Bu sürelerin gerisine düşmemeni bekliyorum. İşte programın:

Tur no 1 Başlangıç tarihi
Fizyoloji 9 gün …
Dahiliye 18
Biyokimya 12
Genel Cerrahi 18
Farmakoloji 12
Kadın Doğum 12
Mikrobiyoloji 12
Küçük Stajlar 10
Patoloji 12
Pediatri 18
Histo/Embriyo 8
Anatomi 10
Toplam gün 151

Son söz: Dönem V olduğun için TUS çalışırken aynı zamanda staj dersleri sınavlarına hazırlanmak durumundasın. Sana verdiğim süreler staj sınavlarını başarılı bir şekilde verebilmen için yeterli. Dönem V’te küçük stajlar var ve küçük stajların TUS’taki soru oranı 22-26 arası. Bu nedenle dönem V stajlarını dolu dolu vermen TUS’a önemli katkıda bulunacak.
İlk tur için başarılar dilerim.

Başarılar.
Prof. Dr. Ahmet Nacar
Histoloji ve Embriyoloji Profesörü
Tıp Öğrenci Koçu/TUS Koçu