Değerli TUSMER Kursiyeri Meslektaşım,

 

Yaklaşık 125 gün süren ilk turu bitirdin. Eğer yüzde 80 ve üzeri bir tamamlama oranı ile bitirdiysen hedefi tutturmuş sayılırsın. Senin yolun aşağıda verdiğim programla devam edecek. Eğer bu oranın altında bir performans gösterdi isen sana iki önerim var:

  1. Eğer eksiklerin ders bazında ise, yani 12 dersin belli bir miktarını yüzde 80 ve üzeri tamamladı ve bazı dersleri ise hiç çalışmadı isen, bu durumda sadece eksik dersleri ilk programdaki sürelere göre çalış. Eksikleri bitirince bu gönderideki programla devam et.
  2. Eğer eksiklerin difüz, yani her dersten önemli eksikler var ve bazı dersler de hiç çalışılmamış ise, bu durumda ilk programı hemen yeniden uygulamaya başla. İlk programdaki süreleri aşmadan ve hatta birer ikişer gün daha hızlı tamamlayarak bu gönderideki ikinci tur programına ulaşmaya çalış.

İkinci tura başarıyla geçen arkadaşım; öncelikle tebrikler. Sakin ama kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisin. Ezber yoğun temel bilim derslerindeki unutkanlık seni korkutmasın. Tekrarlar ve sorularla pekiştirme yoluyla zamanla bilgiler kalıcı hafızaya taşınacak. Ancak bunun olması senin programı kararlılıkla uygulamana ve aktif çalışmana bağlı. İlk programdaki doğru teknikleri tekrar gözden geçir. Şimdi programın detaylarına geçelim.

Program

An itibariyle sınava yaklaşık 8 ay kaldı (2021 Güz Dönemi Ekim 2021’de yapılırsa). Önerim sınava kadar en az 4 tur atmandı. Şimdi sıra ikinci turda. Aşağıdaki tabloda 2. tur programını göreceksin. İlk turdan sonra süreleri yüzde 15-20 oranında azaltmayı planlıyordum ve azalttım. Bu durumda bu turun 90 gün kadar sürmesini ön görüyorum.

İlk turdaki ders sıralamanı korumanda yarar var. Ancak dersin içindeki konu sıralamalarında küçük değişiklikler yapabilirsin. Zorlandığın dersleri en başta çalışmanda yarar var. Çünkü anatomi, farma gibi ezber yoğun dersler ertelendikçe daha büyük krizlere dönüşür. Ertelemek yerine vaktin varken yüzleşmeyi seç.

Bu turda tüm videoları tekrar seyretmek yerine belli başlı konular için video derslere başvur. Anlamakta zorlandığın konular için tekrar seyredebilirsin. Not tekrarı ve soru ile pekiştirme yoluna gitmeni öneriririm. Notlarını kişiselleştirmeni, yani ders notları üzerine farklı kaynaklardan bilgiler ya da sorular ekleyerek, kendi çıkarımlarını not düşerek kişiselleştirmeni öneririm. Aktif çalışma adına zihnin sürekli faaliyet içinde olsun.

Benim bu programda verdiğim süreler optimum, ideal süreler. Bu sürelerin gerisine düşmemeni bekliyorum. İşte programın:

 

 

Tur no 1 Başlangıç tarihi
Fizyoloji 6 gün
Dahiliye 10  
Biyokimya 7  
Genel Cerrahi 10  
Farmakoloji 7  
Kadın Doğum 7  
Mikrobiyoloji 7  
Küçük Stajlar 7  
Patoloji 7  
Pediatri 10  
Histo/Embriyo 5  
Anatomi 7  
Toplam gün 90  

 

Uyarılar: Birinci turu başarıyla bitirdiysen artık bir çalışma disiplini elde etmiş olmalısın. Bunu sürdür ve geliştir. Senin için en uygun ortam ve çalışma şeklini belirle. Çalışma sürelerini 45-60 dakikadan uzun tutma. Kısa molaları 20 dakikadan, uzun molaları 2 saatten uzun tutma. Sıfır çektiğin gün olmasın. Nöbetlerde soru ağırlıklı nöbet dışı zamanlarda konu ağırlıklı çalış. Her gün mutlaka TUS çalışması adına bir gayret göster. En kötü durumda 20-30 adet soru çöz, ama asla sıfır çekme. Optimum çalışma sürelerin mesai günlerinde 3-4 saat, boş günlerinde 7-8 saattir. Bu süreleri tutturmaya çalış.

 

Son söz: Çalışma tüyoları, taktikler, motivasyon ve daha fazlası için instagram hesabım olan @tuskocudrahmetnacar’ı takip etmeni öneriyorum.

Başlangıç tarihini belirle ve başla. İkinci tur için başarılar dilerim.

 

İkinci turda başarılar.

 

Başarılar.

Prof. Dr. Ahmet Nacar

Histoloji ve Embriyoloji Profesörü

Tıp Öğrenci Koçu/TUS Koçu