İngiltere’de uzmanlık eğitimleri (PLAB)

PLAB nedir?

PLAB testi olarak bilinen Mesleki ve Dilsel Değerlendirme Kurulu testi, yurtdışında akredite olmuş doktorların İngiltere’de tıp pratiği yapmak için doğru bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamak adına uygulanan 2 aşamalı bir testtir.

PLAB sınavına girmeniz gerekiyor mu?
İngiltere, Avrupa Ekonomik Bölgesi veya İsviçre dışındaki bir tıp fakültesinden mezun olduysanız, muhtemelen PLAB sınavına girmeniz gerekecektir. PLAB testi, İngiltere’deki Hazırlık Programlarının ikinci yılına başlayan bir doktorla aynı şeyi bildiğinizi ve yapabileceğinizi ölçer.

PLAB testi neyi içerir?
Testte iki bölüm vardır. Bölüm 1,180 adet çoktan seçmeli soru içeren bir sınavdır. Bölüm 2, AGİT olarak bilinen pratik amaçlı yapılandırılmış bir klinik sınavdır. İngiltere’de tıp pratiği yapmak üzere lisans başvurusunda bulunmak için başvuruda bulunmadan önce her iki aşamayı da geçmeniz gerekir.

PLAB’a girmeden önce neye ihtiyacınız var?
PLAB sınavına girmeden önce, bir GMC Online hesabı açmanız ve bize tıbbi kalifikasyonunuzun ve İngilizce bilginizin kabul edilebilir olduğunu göstermeniz gerekecektir. Bunu yaptıktan sonra, PLAB testinin 1. Bölümüne başvuru yapabilirsiniz.

Tıbbi kalifikasyon durumunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?
İngiltere dışında bir tıp fakültesinden mezun olduğunuzda fakültede aldığınız eğitimle ilgili denkliğinizin GMC tarafından tanınması gerekmektedir.
ECFMG’nin EPIC adlı servisine giriş yapıp (https://www.ecfmgepic.org/index.html) mezun olduğunuz fakültenin transkript ve ders kredi verilerinizi sistemle paylaşmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonucu onay almanız durumunda sonraki işlemlere geçebilirsiniz.

İngiltere dışında tıp okuduysanız, mezun olduğunuz fakültenin akredite olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?
World Directory of Medical Schools internet sayfasından mezun olduğunuz fakültenin durumunu öğrenebilirsiniz. Okulunuz ilgili adreste listeleniyorsa başvuru için gerekli bir aşamayı tamamladınız demektir. Eğer fakülteniz listede yoksa Dekanlığınızla iletişime geçip gerekli yazışmaları yapmaları adına talepte bulunmalısınız.

PLAB-1 Sınav ücreti ne kadardır?
£239

İngilizce dil yeterliliğini nasıl ispatlayacaksınız?
Dil yeterliliği için IELTS Akademik’ten her sınav alanında en az 7.0 ve genel puanın 7.5 olması gerekir.
OET Tıp sınavından her alandan (konuşma, dinleme, okuma ve yazma) en az B almanız gerekir.
Her iki dil sınav sertifikası 2 yıl geçerlidir.

PLAB-1 soru sayısı ve kapsamı nedir?
PLAB 1, üç saat içinde cevaplamanız gereken 180 çoktan seçmeli sorudan oluşan bir yazılı sınavdır. Her biri kısa bir senaryo ve ardından bir soru ile başlar. Verilen beş cevaptan doğru cevabı seçmeniz gerekir. PLAB-1’de birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili sorular çıkmaktadır.

PLAB-1 geçme notu ve oranları nedir?
%60-65 oranında doğru yapmanız geçmeniz için yeterlidir. Bir kere geçtikten sonra PLAB-1 puanı belirleyici yada eleyici değildir.
2018 yılı verilerine göre PLAB-1’e başvuran adayların geçme oranı %69’dur.

İngiltere dışında sınava girilebilecek ülkeler: Avustralya, Bangladeş, Kanada, Mısır, Gana, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, SriLanka, Sudan, BAE.

TUSMER PLAB EĞİTİMLERİ

PLAB 1

Klinik sorulardan oluşan, adayın tıp terminolojisine hakim olduğunu ispatlayan, yazılı bir sınavdır. Sınav, üç saat içinde cevaplamanız gereken 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur

Her biri kısa bir senaryo ve ardından bir soru ile başlar. Verilen beş cevaptan doğru cevabı seçmeniz gerekir.

PLAB-1’de birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili sorular çıkmaktadır. Her şey vaka üzerinden sorulur (USMLE Step 2 CK gibi)

Bu sınavda alınan notun hiç bir önemi yoktur, geçmek yeterlidir.

PLAB 1 tarihleri ve yerleri

PLAB sınavları Türkiye’de yapılmamaktadır. İngiltere ve İngiltere dışındaki merkezlerde yılda 4 defa yapılır. Tüm sınav yeri listesi GMC sitesinde mevcuttur. Yerleri ve yerlerin müsait olup olmadığını görmek için GMC Online hesabına kaydolmanız ve ‘Testlerim’ bölümüne bakmanız gerekir.

İngiltere dışında sınava girilebilecek ülkeler: Avustralya, Bangladeş, Kanada, Mısır, Gana, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, SriLanka, Sudan, BAE.

PLAB 1’de Başarısız olunursa

PLAB 1 sınavında başarısız olursanız, sınavın tüm şartlarını yerine getirmeniz şartıyla sınava tekrar giriş yapabilirsiniz. Sınava en çok dört defa girebilirsiniz.

Sınavda dört kez başarısız olduysanız, son bir deneme için başvurabilirsiniz. 12 aylık bir süre içinde ek öğrenmeye dair kanıt göstermeniz ve başvuru yapmanız gerekecektir.

 İNGİLİZCE DİL YETERLİLİĞİ – IELTS / OET

Dil yeterliliği için IELTS Akademik’ten her sınav alanında en az 7.0 ve genel puanın 7.5 olması gerekir.
OET Tıp sınavından her alandan (konuşma, dinleme, okuma ve yazma) en az B almanız gerekir.
Her iki dil sınav sertifikası 2 yıl geçerlidir.

IELTS

IELTS, 4 aşamadan oluşan bir yeterlilik sınavıdır. Türkiye’de birçok merkezde ve her hafta sonu yapılır. Hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilir. Cumartesi günü okuma – yazma – dinleme bölümü, Pazar günü de konuşma bölümü yapılır. Bu sınava istenildiği kadar girilebilir ve 2 yıl geçerliliği vardır.

PLAB için IELTS’in General değil Academic sınavına girilir. Sınav 2 yıl geçerlidir. 2 yıl içinde PLAB 1’e girilmesi gerekmektedir.

Sınavda her bölüm 40 sorudan oluşur ve her bölümden minimum 7 alınması gerekir. Her bölümde 40 sorudan 32 doğru yapılması ve her bölümden 9 üzerinden 7, ortalama 7.5 puan gerekmektedir.

OET

6 Şubat 2018’de GMC Oet Occupational English (OET) test sınavını da kabul etmeye başladı. OET, 4 aşamadan oluşan bir dil yeterlilik sınavıdır. Sınavı 2 merkez – British Councel ve IDP  yapmaktadır. OET sınavında her bölümden minimum B almak gerekir, herhangi bir ortalama yoktur. OET sınavı sadece İstanbul’da yapılır ve bu sınava istenildiği kadar girilir. 2 yıl geçerliliği vardır. Sınav ücreti 500 dolar civarındadır.

IELTS 7.5 ve PLAB dil yeterlilik sınav sonuç belgeleriniz varsa İngiltere’de istediğiniz her hangi bir tıpta uzmanlık alanında eğitim alabilirsiniz.

Uzmanlık eğitimi almak için başvuru yaptığınız hastaneler, tıbbi konularda hastane personeli ve hastalarla iletişim kurabilme yeteneğinizi yüz yüze kurul karşısında mülakat olarak gerçekleştiriyor.

Ancak, bazı alanlarda (dermatoloji gibi) uzmanlığa başlamak diğer branşlar kadar her zaman kolay değildir. Birkaç yıl İngiltere’de hekim olarak çalışıp klinik düzeyde belli bir tecrübe kazanan hekimlerimiz için bu mümkündür.

PLAB 2

PLAB 1’i geçerseniz, GMC Online’ı kullanarak PLAB 2’ye hemen başvurabilirsiniz .

Mevcut PLAB 2 test tarihleri, PLAB 1 sonuçlarınızı aldıktan sonra GMC Online’da görülebilir.

Sonuçlar yayınlanmadan önce PLAB 2 için başvuruda bulunamazsınız.

PLAB 2’yi, PLAB 1’i geçtikten sonraki iki yıl içinde geçmelisiniz.

PLAB 2, Pratik amaçlı yapılandırılmış bir klinik sınavdır, doktorun klinikte hasta teşhis – tanı gibi konularda iletişimini ve genel doktorluk pratik bilgisini ölçer. Diğer adı OSCE’dir.

PLAB 2’ye nereye girilir?

Manchester , İngiltere’deki klinik değerlendirme merkezinde katılabilirsiniz .

TUSMER PLAB 1 EĞİTİMLERİ

TUSMER’de PLAB 1 eğitimi verilmektedir.

PLAB 2 için çalışmalar ve bu bağlamda görüşmeler sürmektedir.

Eğitim İngilizce yapılmakta ve tüm Türkiye ve dünyaya online canlı bağlantıyla eşzamanlı verilmektedir.

Online işlenen dersin offline videoları, ertesi günden itibaren izlemeye açılmakta, tüm cihazlar ve PC ile sınırsız 7/24 izlenebilmektedir.

Birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili soru çözümleri yapılmaktadır. Vaka üzerinden çıkmış ve çıkması beklenen sorular, açıklamalarıyla birlikte çözülür.

Toplam ders saati 60 saattir.. Ders, haftada 1 gün, akşam 18.00-22.00 saatleri arasında canlı olarak yayınlanır. Derste eğitmenle iletişime geçilebilir, soru sorulabilir.

Derse ait içerik ve notlar, kişiye ait kullanıcı portalında yer alır ve istenildiği zaman indirilerek çıktısı alınabilir.

PLAB 1 ÜCRETİ GÜNCELLENİYOR…

 İNGİLTERE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ verilmektedir. Danışmanlık Hizmetleri için lütfen iletişime geçiniz

TUS Eğitimlerimiz Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz?