İNGİLTERE'DE UZMANLIK EĞİTİMİ

TUS gibi zor bir sınavın uzmanlık için şart olması, doktor adaylarının atandıkları bölgede mecburi hizmet zorunluluğu, istenilen branşta kariyer yapmanın zorlukları ve sağlık sektöründeki uzun nöbet süreleri, uzman doktor adaylarını başka çareler aramaya itmiş, yurtdışında doktor olarak çalışmak cazip hale gelmiştir. TUSMER bu yolda da sizin yanınızda…

TUSMER Uluslararası bir tıp eğitim kurumudur. TUSMER, Türkiye’nin en büyük Yan Dal Eğitim Kurumudur. TUSMER, Türkiye’nin ilk online eğitim veren TUS Eğitim Kurumudur. Eğer yurt dışında uzmanlıkla ciddi olarak ilgileniyorsanız, sizi eğitim seçeneklerimizi konuşmaya davet ediyoruz.

BU GÜÇTEN YARARLANIN. GELİN SINIRLARI BİRLİKTE ZORLAYALIM!

PLAB-1, Klinik sorulardan oluşan, adayın tıp terminolojisine hakim olduğunu ispatlayan, yazılı bir sınavdır. Sınav, üç saat içinde cevaplamanız gereken 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Her biri kısa bir senaryo ve ardından bir soru ile başlar. Verilen beş cevaptan doğru cevabı seçmeniz gerekir. PLAB-1’de birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili sorular çıkmaktadır. Bu sınavda alınan notun hiç bir önemi yoktur, geçmek yeterlidir. Bir kere geçtikten sonra PLAB-1 puanı belirleyici ya da eleyici değildir.

İNGİLTERE’DE DOKTORLUK İÇİN SINAV SİSTEMİ (PLAB) GENEL BİLGİLER

Plab Nedir?

PLAB (THE PROFESSIONAL AND LINGUISTIC ASSESSMENTS BOARD TEST), yurtdışında kalifiye olan doktorların Birleşik Krallık’ta tıp pratiği yapmak için doğru bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamak adına uygulanan 2 aşamalı bir sınavdır.

PLAB’ı almadan önce neye ihtiyacınız var?
PLAB testine girmeden önce, bir GMC Online hesabı oluşturmanız ve tıbbi yeterliliğinizin ve ingilizce bilginizin kabul edilebilir olduğunu göstermeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, PLAB testinin 1. bölümünde yerinizi ayırtabilirsiniz.

İngilizce dil yeterliliğini nasıl ispatlayacaksınız?
Dil yeterliliği için IELTS Akademik’ten her sınav alanında en az 7.0 ve genel puanın 7.5 olması gerekir. OET Tıp sınavından her alandan (konuşma, dinleme, okuma ve yazma) en az B almanız gerekir. Her iki dil sınav sertifikası 2 yıl geçerlidir.

PLAB testi neleri içerir?
Testin iki bölümü vardır.

BÖLÜM 1 – PLAB 1

Klinik sorulardan oluşan, adayın tıp terminolojisine hakim olduğunu ispatlayan, yazılı bir sınavdır. Sınav, üç saat içinde cevaplamanız gereken 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Her biri kısa bir senaryo ve ardından bir soru ile başlar. Verilen beş cevaptan doğru cevabı seçmeniz gerekir. PLAB-1’de birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili sorular çıkmaktadır. Bu sınavda alınan notun hiç bir önemi yoktur, geçmek yeterlidir. Bir kere geçtikten sonra PLAB-1 puanı belirleyici ya da eleyici değildir.

PLAB 1 Tarihleri ve Yerleri

PLAB sınavları Türkiye’de yapılmamaktadır. İngiltere ve İngiltere dışındaki merkezlerde yılda 4 defa yapılır. Tüm sınav yeri listesi GMC sitesinde mevcuttur. Yerleri ve yerlerin müsait olup olmadığını görmek için GMC Online hesabına kaydolmanız ve ‘Testlerim’ bölümüne bakmanız gerekir. İngiltere dışında sınava girilebilecek ülkeler: Avustralya, Bangladeş, Kanada, Mısır, Gana, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, SriLanka, Sudan, BAE.

PLAB 1 fiyatı ne kadardır?
PLAB 1 ücreti 1 Nisan 2021’den itibaren 240 £. dur. PLAB1’i geçtikten sonra PLAB 1’i geçerseniz, GMC Online’ı kullanarak PLAB 2’ye hemen başvurabilirsiniz .

Mevcut PLAB 2 test tarihleri, PLAB 1 sonuçlarınızı aldıktan sonra GMC Online’da görülebilir. Sonuçlar yayınlanmadan önce PLAB 2 için başvuruda bulunamazsınız. PLAB 2’yi, PLAB 1’i geçtikten sonraki iki yıl içinde geçmelisiniz.

PLAB 1’de başarısız olunursa PLAB 1 sınavında başarısız olursanız, sınavın tüm şartlarını yerine getirmeniz şartıyla sınava tekrar giriş yapabilirsiniz. Sınava en çok dört defa girebilirsiniz.

Sınavda dört kez başarısız olduysanız, son bir deneme için başvurabilirsiniz. 12 aylık bir süre içinde ek öğrenmeye dair kanıt göstermeniz ve başvuru yapmanız gerekecektir.

PLAB 2 Test Tarihleri

GMC Online’ın ‘Testlerim’ bölümünden rezervasyon yapabilirsiniz. Bunu sadece PLAB 1 sonuçlarınız olduğunda yapabilirsiniz.

BÖLÜM 2 – PLAB 2

PLAB 2 nedir?

PLAB 2, objektif yapılandırılmış bir klinik muayenedir. Doktorun klinikte hasta teşhis – tanı gibi konularda iletişimini ve genel doktorluk pratik bilgisini ölçer. Her biri sekiz dakika süren 16 senaryodan oluşur ve sahte bir konsültasyon veya akut servis dahil olmak üzere gerçek yaşam ortamlarını yansıtmayı amaçlar. Sınavda simüle hasta ya da anatomik model kullanılır. Katılımcı en az 10 istasyonu geçmek ve diğerlerinden yüksek skor almak durumundadır.

Sınav neleri kapsar?

PLAB 2 testi, İngiltere’deki Hazırlık Programlarının ikinci yılına başlayan bir doktorla aynı şeyi bildiğinizi ve yapabileceğinizi ölçer. Bildiklerinizi hastalar için ne kadar ve nasıl uyguladığınızı ve bu konudaki yeteneğinizi test eder. Yani, bilgileri ne kadar iyi hatırlayıp ezberleyebildiğinizi değil, bilginizi hastaların bakımına uygulama yeteneğinizi test eder.

Soruları nasıl cevaplıyorsunuz? 

Sınavın tamamı yaklaşık üç saat sürer. Talimatları ve hasta bilgilerini okumak için senaryolar arasında bir buçuk dakika verilir. Mola vermenize izin veren en az iki dinlenme istasyonu vardır.

PLAB 2’ye nerede girilir?

Manchester , İngiltere’deki klinik değerlendirme merkezinde katılabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

PLAB- 1 SINAVI NEDİR?

PLAB sınavı (Proffesional And Linguistic Assessment Board), İngiltere’de uzmanlık yapmak isteyen tıp fakültesi mezunlarına uygulanan iki aşamalı bir testtir. Bu sınav, Avrupa Birliği dışında alınmış tıp eğitimlerinin İngiltere’de geçerliliğini test etmek adına uygulanır.

Bu sınavda bilgi tümevarım olarak kullanılır, hastayla ilgili, laboratuvar sonuçları gibi bilgiler verilir, yaklaşım sorgulanır.

PLAB-1 sınavında, bir doktorun bir hastaya nasıl davranması gerektiği ölçülür. Bu sınav, 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Sınav süresi 3 saattir. Sınav, yılda dört kere, İngiltere’de ve dünyanın birçok yerinde yapılır

DENKLİK KONUSUNDA NE YAPILABİLİR? YA OKULUM AKREDİTE DEĞİLSE?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki, eğitimin akredite olması ve okulun GMC tarafından tanınıyor olması farklı şeyler. Eğitim akredite olabilir, ama GMC okulu tanımıyor olabilir. Bu problemi çözmenin tek yolu GMC’de bir hesap oluşturup okulun adının olup olmadığına bakmak.

Eğer okul adı listede yoksa, GMC’ye mail atıp, yaptıkları dönüşe göre okul hakkında bilgi verilmelidir. Verilen bilgiler ışığında GMC bu başvuruyu değerlendirir ve karar verilir. Bu aşamada okulun eğitimi hakkında verilecek bilgiler çok önemlidir ve detaylıdır, örneğin %40 teorik, %60 pratik eğitim verilmiş olması gibi detaylar sorulmaktadır, bu nedenle danışmanlık önerilmektedir.

PLAB mi TUS mu?

 • PLAB sınavları, TUS’a göre daha kolay.
 • Ortalama 2 ila 2,5 ay sıkı bir çalışmayla halledilebilir.
 • Tek problem hangi bilginin İngiltere’de geçerli olup olmadığını bilmememiz. Sorun sınavın zorluğundan ziyade, sorulara nasıl yaklaşılacağını bilmemek.

IELTS mi OET mi?

 • Öncelikle PLAB sınavlarına girebilmek için bir dil yeterliliğine sahip olmanız gerekiyor, bunu kanıtlamak için de ya IELTS’e ya da OET’ye girmeniz gerekiyor.

  • IELTS için, her bölümden 7, ortalama 7.5 almanız;
  • OET’den ise her bölümden B, ortalama B almanız gerekmektedir.

  Bu sınavların geçerliliği 2 senedir, bu nedenle sınav başvurularınızı buna göre yapmanız önerilir.

IELTS İLE OET ARASINDAKİ FARK NEDİR?

IELTS’te genel İngilizce becerileriniz ölçülürken, OET’de (Occupational English Test) mesleki İngilizcenize bakılır. İkisi de dört bölümden oluşur, ama örneğin IELTS’te uzay bilimleriyle ilgili bir konuda konuşmanız gerekebilirken, OET’de daha hakim olduğunuz tıbbi terminoloji karşınıza çıkacaktır.

KÖK HÜCRE EĞİTİM PAKETİ NEDİR?

Kök Hücre Eğitim Paketi, öğrenciye iki seçenek sunar:

 • Kayıt olduğu andan itibaren okul komite derslerine destek eğitimler, staj dersleri ve kitapları ve 5. sınıfta TUS eğitimine yönelik temel bilimler ve klinik bilimler eğitimleri alır. Buna ders notları, yayınlar dahildir. Öğrenci 6. sınıfa geldiğinde TUS’a girmek istiyorsa TUS eğitimleriyle, yurtdışına gitmek istiyorsa yurtdışı eğitimleriyle (Almanya ya da İngiltere eğitimleri) devam eder.
 • Yani, 6. sınıfta paket değişikliği yapabilir.

PLAB EĞİTİMİ ALMAK İÇİN MEZUN OLMAK MI GEREKİYOR?

Evet, mezun olmak gerekiyor.

TUS MU PLAB Mİ? İKİSİNE BİRDEN Mİ YÖNELELİM?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, İngiltere’ye gitme hedefinizdeki temel neden TUS’un zorluğu olmamalı. Her şeyden önce böyle bir karar verdiyseniz, gidip görmeli, staj yapmalı, bir süre İngiltere’de yaşamalı ve yapıp yapamayacağınıza karar vermelisiniz.

TUS, PLAB’e nazaran çok ezber ve PLAB çalışırken öğreten bir sınav. Tek sorun İngilizce olması ve kültür farkı.

O nedenle ikisini aynı anda yürütmektense birini seçmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

DİL BELGEM HAZIR, PLAB-1 SINAVINI DA GEÇTİM, PEKİ YA PLAB-2?

PLAB-2, 15 istasyon, 3 dinlenme istasyonu olan bir sınav. PLAB-2, Manchester’da yapılıyor.

Her odacıkta bir uzman ve bir oyuncu bulunuyor. Bu odacıkların kapılarında sizi içerde ne beklediğine dair bir bilgi, senaryo yazılı. Tabii ki içerde yine İngilizce test ediliyor, farklı aksanlara karşı tavrınız, sinirli hasta/ hasta yakınına karşı tavrınız ölçülüyor.

Sınavı geçmek için en az 11 istasyonu ve puan olarak da ortalamayı geçmeniz, bu iki şartı da yerine getirmeniz bekleniyor.

BU SINAVLARIN TOPLAM GİDERLERİ NE KADAR?

 • OET: ~350 pound
 • IELTS: ~250 pound
 • PLAB-1: ~ 240 pound
 • PLAB- 2: 879 pound

İNGİLTERE’DE UZMANLIK KAÇ YILDA ALINIYOR?

Girilen bölüme değişmekle birlikte ortalama 8-9 senede İngiltere’de uzman doktor olunabiliyor. Ama Türkiye’deki tıp eğitiminin bir senesi stajla geçtiği için, Türkiye’den gidecek doktorlar biraz daha erken olabilir.

İNGİLTERE’DE UZMAN DOKTOR OLMAK ZORUNLU MU?

Hayır, değil.

PEKİ YA AİLE HEKİMLİĞİ?

Eğer kişisel tatmininizi etkilemeyecekse, daha rahat bir yaşam, daha kolay elde edilebilir bir unvan, tek dezavantajı »uzman doktor» hitabının olmaması olabilir.

İNGİLTERE’YE GİTTİM, PEKİ SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

 • İngiltere’de tıp 5 sene. Mezun olduktan sonra «foundation doctor» ünvanı alınıyor. 2. yıla gelindiğinde «foundation doctor-2» olunuyor, bu iki yılda rotasyon yapılıyor, yani seçtiğiniz bölümler arasında 4 ayda bir çalışıyorsunuz.
 • Bu iki yıldan sonra yine bir başvuru yapılıyor, ya temel ya da cerrahi bölümlere yönlendiriliyor. Yine 6 ayda bir devam eden rotasyon var, bu süreç 3 sene sürüyor.
 • Sonra »speciality» (uzmanlık) başlıyor. Uzmanlık alanına göre, girilen bölüm kaç yıllık ise eğitim o kadar sürüyor.

TÜRKİYE’DE ÇALIŞMAKTAN FARKI NEDİR?

 • 12 saatten sonra nöbet tutulmuyor. Sistem buna izin vermiyor.
 • Üst üste 3 gün 12’şer saat nöbet tutulduysa 2 gün izinli olunuyor.

BU TRAININGLER ARASINDA SINAV VAR MI?

Evet, gireceğiniz bölüme göre verilmesi gereken sınavlar var.

İNGİLTERE’DE EN KOLAY BÖLÜM HANGİSİ?

Aile hekimliği ve psikiyatride açıkları çok fazla.

İNGİLTERE’DE ALINAN UZMANLIK TÜRKİYE’DE GEÇERLİ Mİ?

Türkiye’nin uzmanlık denklik sınavlarını verip denklik alınabilir, ama direkt özel hastanede çalışmaya başlanamıyor. Zorunlu devlet görevi var.

İNGİLTERE’DE İŞ BULAMAMA İHTİMALİ VAR MI?

Hayır yok.

PLAB-1 EĞİTİMLERİ NASIL OLUYOR?

 • Bizim eğitimimiz 3 ila 3,5 ay sürüyor.
 • Dersler online/ canlı oluyor ve sınırsız offline izleyebiliyorsunuz.
 • Kaynaklar hocalarımız tarafından hazırlanıyor.
 • Derslerin dili tamamen İngilizce.
 • Dersleri telefon, tablet ve bilgisayardan, işletim sistemi fark etmeksizin, 7/24 izleyebilirsiniz.

EĞİTİM ALDIĞIM OKUL İLE DİPLOMA ALACAĞIM OKUL FARKLIYSA?

Bu durumu GMC’ye mail atıp açıklamalısınız. Eğitim aldığınız okulun eğitimi akredite ise işiniz kolaylaşacaktır.

USMLE Mİ PLAB Mİ?

USMLE, PLAB’e nazaran daha uzun ve daha zorlu bir yol. O nedenle PLAB diyebiliriz.

İNGİLTERE’DE DOKTOR OLDUKTAN SONRA KANADA VEYA AVUSTRALYA’YA GİDEBİLİR MİYİM?

İngiltere’de bir sene çalıştıktan sonra Avustralya’ya gidilebilir.

CV’Mİ GELİŞTİREBİLMEM İÇİN NELER YAPABİLİRİM?

CV’nizi geliştirmek için konferanslara katılabilir, sertifikalar alabilir, alt dönemlere, okuldaki temizlik görevlisine bir eğitim verebilir, bunun departmanından yazı alıp CV’nize ekleyebilirsiniz. Bu eğitimlerden feedback toplayıp, kendi kendinizi de değerlendirebilirsiniz.