İngiltere'de Uzmanlık Eğitimi

TUS gibi zor bir sınavın uzmanlık için şart olması, doktor adaylarının atandıkları bölgede mecburi hizmet zorunluluğu, istenilen branşta kariyer yapmanın zorlukları ve sağlık sektöründeki uzun nöbet süreleri, uzman doktor adaylarını başka çareler aramaya itmiş, yurtdışında doktor olarak çalışmak cazip hale gelmiştir. TUSMER bu yolda da sizin yanınızda…

TUSMER Uluslararası bir tıp eğitim kurumudur. TUSMER, Türkiye’nin en büyük Yan Dal Eğitim Kurumudur. TUSMER, Türkiye’nin ilk online eğitim veren TUS Eğitim Kurumudur. Eğer yurt dışında uzmanlıkla ciddi olarak ilgileniyorsanız, sizi eğitim seçeneklerimizi konuşmaya davet ediyoruz.

BU GÜÇTEN YARARLANIN. GELİN SINIRLARI BİRLİKTE ZORLAYALIM..

Klinik sorulardan oluşan, adayın tıp terminolojisine hakim olduğunu ispatlayan, yazılı bir sınavdır. Sınav, üç saat içinde cevaplamanız gereken 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Her biri kısa bir senaryo ve ardından bir soru ile başlar. Verilen beş cevaptan doğru cevabı seçmeniz gerekir. PLAB-1’de birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili sorular çıkmaktadır. Bu sınavda alınan notun hiç bir önemi yoktur, geçmek yeterlidir. Bir kere geçtikten sonra PLAB-1 puanı belirleyici ya da eleyici değildir.

İNGİLTERE’DE DOKTORLUK İÇİN SINAV SİSTEMİ (PLAB) GENEL BİLGİLER

PLAB nedir?

PLAB (THE PROFESSIONAL AND LINGUISTIC ASSESSMENTS BOARD TEST), yurtdışında kalifiye olan doktorların Birleşik Krallık’ta tıp pratiği yapmak için doğru bilgi ve becerilere sahip olmalarını
sağlamak adına uygulanan 2 aşamalı bir sınavdır.

 

PLAB’ı almadan önce neye ihtiyacınız var?
PLAB testine girmeden önce, bir GMC Online hesabı oluşturmanız ve tıbbi yeterliliğinizin ve ingilizce bilginizin kabul edilebilir olduğunu göstermeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, PLAB testinin 1. bölümünde yerinizi ayırtabilirsiniz.

 

İngilizce dil yeterliliğini nasıl ispatlayacaksınız?
Dil yeterliliği için IELTS Akademik’ten her sınav alanında en az 7.0 ve genel puanın 7.5 olması gerekir. OET Tıp sınavından her alandan (konuşma, dinleme, okuma ve yazma) en az B almanız gerekir.
Her iki dil sınav sertifikası 2 yıl geçerlidir.

 

PLAB testi neleri içerir?
Testin iki bölümü vardır.

 

BÖLÜM 1 – PLAB 1

Klinik sorulardan oluşan, adayın tıp terminolojisine hakim olduğunu ispatlayan, yazılı bir sınavdır. Sınav, üç saat içinde cevaplamanız gereken 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Her biri kısa bir senaryo ve ardından bir soru ile başlar. Verilen beş cevaptan doğru cevabı seçmeniz gerekir. PLAB-1’de birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili sorular çıkmaktadır. Bu sınavda alınan notun hiç bir önemi yoktur, geçmek yeterlidir. Bir kere geçtikten sonra PLAB-1 puanı belirleyici ya da eleyici değildir.

PLAB 1 tarihleri ve yerleri

PLAB sınavları Türkiye’de yapılmamaktadır. İngiltere ve İngiltere dışındaki merkezlerde yılda 4 defa yapılır. Tüm sınav yeri listesi GMC sitesinde mevcuttur. Yerleri ve yerlerin müsait olup olmadığını görmek için GMC Online hesabına kaydolmanız ve ‘Testlerim’ bölümüne bakmanız gerekir. İngiltere dışında sınava girilebilecek ülkeler: Avustralya, Bangladeş, Kanada, Mısır, Gana, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, SriLanka, Sudan, BAE.

PLAB 1 fiyatı ne kadardır?
PLAB 1 ücreti 1 Nisan 2020’den itibaren 239 £. dur. PLAB1’i geçtikten sonra PLAB 1’i geçerseniz, GMC Online’ı kullanarak PLAB 2’ye hemen başvurabilirsiniz .

Mevcut PLAB 2 test tarihleri, PLAB 1 sonuçlarınızı aldıktan sonra GMC Online’da görülebilir.

Sonuçlar yayınlanmadan önce PLAB 2 için başvuruda bulunamazsınız.

PLAB 2’yi, PLAB 1’i geçtikten sonraki iki yıl içinde geçmelisiniz.

PLAB 1’de başarısız olunursa PLAB 1 sınavında başarısız olursanız, sınavın tüm şartlarını yerine getirmeniz şartıyla sınava tekrar giriş yapabilirsiniz. Sınava en çok dört defa girebilirsiniz.

Sınavda dört kez başarısız olduysanız, son bir deneme için başvurabilirsiniz. 12 aylık bir süre içinde ek öğrenmeye dair kanıt göstermeniz ve başvuru yapmanız gerekecektir.

PLAB 2 test tarihleri

GMC Online’ın ‘Testlerim’ bölümünden rezervasyon yapabilirsiniz. Bunu sadece PLAB 1 sonuçlarınız olduğunda yapabilirsiniz.

BÖLÜM 2 – PLAB 2

PLAB 2 nedir?

PLAB 2, objektif yapılandırılmış bir klinik muayenedir. Doktorun klinikte hasta teşhis – tanı gibi konularda iletişimini ve genel doktorluk pratik bilgisini ölçer. Her biri sekiz dakika süren 16 senaryodan oluşur ve sahte bir konsültasyon veya akut servis dahil olmak üzere gerçek yaşam ortamlarını yansıtmayı amaçlar. Sınavda simüle hasta ya da anatomik model kullanılır. Katılımcı en az 10 istasyonu geçmek ve diğerlerinden yüksek skor almak durumundadır.

Sınav neleri kapsar?

PLAB 2 testi, İngiltere’deki Hazırlık Programlarının ikinci yılına başlayan bir doktorla aynı şeyi bildiğinizi ve yapabileceğinizi ölçer. Bildiklerinizi hastalar için ne kadar ve nasıl uyguladığınızı ve bu konudaki yeteneğinizi test eder. Yani, bilgileri ne kadar iyi hatırlayıp ezberleyebildiğinizi değil, bilginizi hastaların bakımına uygulama yeteneğinizi test eder.

Soruları nasıl cevaplıyorsunuz? 

Sınavın tamamı yaklaşık üç saat sürer. Talimatları ve hasta bilgilerini okumak için senaryolar arasında bir buçuk dakika verilir. Mola vermenize izin veren en az iki dinlenme istasyonu vardır.

PLAB 2’ye nerede girilir?

Manchester , İngiltere’deki klinik değerlendirme merkezinde katılabilirsiniz.