DÖNEM V PROGRAMI

Değerli TUSMER Kursiyeri Meslektaşım,

Yaklaşık 150 gün süren ilk turu bitirdin. Eğer yüzde 80 ve üzeri bir tamamlama oranı ile bitirdiysen hedefi tutturmuş sayılırsın. Senin yolun aşağıda verdiğim programla devam edecek. Eğer bu oranın altında bir performans gösterdi isen sana iki önerim var:

  1. Eğer eksiklerin ders bazında ise, yani 12 dersin belli bir miktarını yüzde 80 ve üzeri tamamladı ve bazı dersleri ise hiç çalışmadı isen, bu durumda sadece eksik dersleri ilk programdaki sürelere göre çalış. Eksikleri bitirince bu gönderideki programla devam et.
  2. Eğer eksiklerin difüz, yani her dersten önemli eksikler var ve bazı dersler de hiç çalışılmamış ise, bu durumda ilk programı hemen yeniden uygulamaya başla. İlk programdaki süreleri aşmadan ve hatta birer ikişer gün daha hızlı tamamlayarak bu gönderideki ikinci tur programına ulaşmaya çalış.

İkinci tura başarıyla geçen arkadaşım; öncelikle tebrikler. Şunu bilmen gerekir ki öğrenme için acele etme. Dönem V’te başlayan biri için bir maraton koşusundasın. Sakin ama kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisin. Ezber yoğun temel bilim derslerindeki unutkanlık seni korkutmasın. Tekrarlar ve sorularla pekiştirme yoluyla zamanla bilgiler kalıcı hafızaya taşınacak. Ancak bunun olması senin programı kararlılıkla uygulamana ve aktif çalışmana bağlı. İlk programdaki doğru teknikleri tekrar gözden geçir. Şimdi programın detaylarına geçelim.

Program

İlk tur yaklaşık 150 gün sürmüştü. Bu turun da 120 gün kadar sürmesini ön görüyorum. İlk turdaki ders sıralamanı korumanda yarar var. Ancak dersin içindeki konu sıralamalarında küçük değişiklikler yapabilirsin. Zorlandığın dersleri en başta çalışmanda yarar var. Çünkü anatomi, farma gibi ezber yoğun dersler ertelendikçe daha büyük krizlere dönüşür. Ertelemek yerine vaktin varken yüzleşmeyi seç.

Aşağıdaki tabloda 2. Tur programını göreceksin. İlk turdan sonra süreleri yüzde 10-15 oranında azaltmayı planlıyorum demiştim ve azalttım. Bu durumda 119 günlük bir program çıkıyor karşına.

İlk turda söylediğim gibi eğer şimdi bu tura başlar ve verdiğim programlara uyarsan sınava girene dek minimum 6 max 9-10 tur atmış olacaksın. Dönem V’te TUS hazırlığına başlayan birisi olarak senin 70 ve üzeri puan alabilme potansiyelin var. Süren yeterli, koçluk gözetimindesin ve iyi kaynaklara sahipsin. Bütün bunları en yüksek verimde değerlendirmek artık senin elinde.

 

 

Tur no 1 Başlangıç tarihi
Fizyoloji 7 gün
Dahiliye 14
Biyokimya 9
Genel Cerrahi 14
Farmakoloji 9
Kadın Doğum 9
Mikrobiyoloji 9
Küçük Stajlar 9
Patoloji 9
Pediatri 14
Histo/Embriyo 7
Anatomi 9
Toplam gün 119

 

Uyarılar: Birinci turu başarıyla bitirdiysen artık bir çalışma disiplini elde etmiş olmalısın. Bunu sürdür ve geliştir. Senin için en uygun ortam ve çalışma şeklini belirle. Çalışma sürelerini 45-60 dakikadan uzun tutma. Kısa molaları 20 dakikadan, uzun molaları 2 saatten uzun tutma. Sıfır çektiğin gün olmasın. Her gün mutlaka TUS çalışması adına bir gayret göster. En kötü durumda 20-30 adet soru çöz, ama asla sıfır çekme.

 

Son söz: Çalışma tüyoları, taktikler, motivasyon ve daha fazlası için instagram hesabım olan @tuskocudrahmetnacar’ı takip etmeni öneriyorum.

Başlangıç tarihini belirle ve başla. İkinci tur için başarılar dilerim.

 

Başarılar.

Prof. Dr. Ahmet Nacar

Histoloji ve Embriyoloji Profesörü

Tıp Öğrenci Koçu/TUS Koçu

 

Eğitimlerimiz Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz?