DİL YETERLİLİĞİ

ABD (USMLE) ya da İngiltere’de (PLAB) doktorluk yapmak isteyen hekimlerimizi dil yeterliliği için OET sınavına hazırlıyoruz.

OET Nedir?

OET (Mesleki İngilizce Testi) sağlık sektörünün uluslararası İngilizce yeterlilik sınavıdır. OET, Cambridge Boxhill Dil Değerlendirme Vakfı’na (CBLA) aittir. 1980 yılının sonlarında Avusturya Federal Hükümeti ile yapılan anlaşmayla hazırlanmıştır.

İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak ya da öğrenim görmek isteyen sağlık profesyonellerinin dil yeterliliği, OET sınavına girerek değerlendirilir.

Test içeriği ve yapılanması, sağlık sektörünün güncel çalışma alanını yansıttığı gibi, değişen ihtiyaçlara da başarıyla cevap verdiğini göstermiştir. Sürekli araştırmalar ve çalışmalarla güncel kalması sağlanmıştır.

Dört dil becerisinin tümü, 12 farklı sağlık alanında mevcut “Yazma” ve “Konuşma” testleri ile değerlendirilir. Tüm adaylar aynı “Okuma” ve “Dinleme” sınavlarına katılır.

İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak ya da öğrenim görmek isteyen sağlık çalışanlarının dil yeterliliği, OET sınavına girerek değerlendirilir.

OET Kitabımız Satışta!

İç sayfalara göz atmak ve kredi kartıyla güvenli satın almak için www.tusyayinlari.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

OET’yi Tanıyan Kuruluşlar

OET, İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Dubai, Namibya ve Singapur’da İngilizce yeterliliğinin kanıtı olarak kabul edilen ve tercih edilen bir sınav sistemidir. Bu ülkelerdeki sağlık kurulları ve konseyleri tarafından tanınmakta ve güvenilmektedir.

Hastaneler, üniversiteler ve kolejler dahil olmak üzere birçok kuruluş, adayın zorlu bir sağlık ortamında etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğinin kanıtı olarak OET’yi kullanmaktadır.

OET'nin Maliyeti

2021’de test ücretleri 587 AUD’dir. Başvurduğunuzda ödemenizi OET web sitesi üzerinden yaparsınız. Sınavdan yaklaşık 10 gün önce International House London’dan bir onay e-postası ve sınavdan 4 gün önce bir hatırlatma maili alırsınız. Sonuçlar ise, sınavdan 16 gün sonra yayınlanır ve adaylara, sonuçlarını görüntülemek için giriş bilgileri verilir ve bunlar yine posta yoluyla gönderilir

Oet başvuru tarihleri, sınav ücreti ve puanlama

 • Sınav ücreti 587 Avustralya dolarıdır.
 • Başvuru tarihleri
  https://www.occupationalenglishtest.org/venues/study-in-uk-education-council/ sitesinden kontrol edilebilir. Ayda 2 kere yapılır.
 • Test sonucu OET sınavının resmi internet sitesindeki profilde 16 iş günü içinde öğrenilebilir.
 • OET sınavını oluşturan dört test, on puanlık artışlarla 0 ila 500 arasında bir ölçekte rapor edilmektedir.
 • Sayısal puan, A (en yüksek) ile E (en düşük) arasında değişen her bir alt test için ayrı bir harf notu ile eşleştirilecektir. OET için genel not yoktur.

OET Sınav Formatı

OET 4 bölümde İngilizce seviyenizi değerlendirir..

 • DİNLEME (LISTENING)
 • OKUMA (READING)
 • YAZMA (WRITING)
 • KONUŞMA (SPEAKING)

Reading Sınav Yapısı

Reading testi 3 ayrı bölümden oluşur ve toplamda 42 soru vardır. Üç bölümün toplam süresi 60 dakikadır. Konular sağlık sektöründeki tüm çalışanların mesleki ilgi alanlarına hitap eder.

Listening Sınav Yapısı

OET Listening, Listening testi üç ayrı bölümden oluşur ve toplamda 42 soru vardır. Konular genel sağlık sektörünü içermektedir ve tüm uzmanlık alanları için geçerlidir

Writing Sınav Yapısı

Writing testi 45 dakika sürer ve profesyonellik alanınıza özgüdür. Hasta ile uzmanlık alanınıza göre ilgilenme sürecinizi anlatmanız beklenir. İlk 5 dakika sadece okuma sürecini içerir

Speaking Sınav Yapısı

Speaking testi toplam 20 dakika sürer ve katılımcılar sınava tek olarak katılır.
OET speaking kısmında mesleki uzmanlık kısmına göre özelleştirilmiş materyaller kullanır.

OET ve IELTS Arasındaki Fark

IELTS Sınavının içeriği sağlık sektörüne özgü değildir ve çok geniş bir konu yelpazesini kapsar.

IELTS’in sadece iki versiyonu vardır, OET’nin ise sağlık profesyonellerine özgü 12 farklı versiyonu vardır.

OET, Dişçilik, Diyetisyenlik, Tıp, Hemşirelik, Mesleki Hastalıklar Tedavisi, Göz Sağlığı, Eczacılık, Fizik Tedavi, Ayak Sağlığı, Radyoloji, Konuşma Bozuklukları ve Veterinerlik olarak ayrılır ve adaylar uzmanlık alanlarına göre değerlendirilir.

IELTS sınavına her sene yaklaşık 3 milyon kişi katılırken OET sınavını sağlık alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler tercih ettiği için katılım oranı IELTS sınavına göre daha azdır.

OET Reading ve Listening bölümleri bütün adaylar için aynı olmakla beraber, Writing ve Speaking testleri profesyonellik bölümlerine göre özel olarak hazırlanır.

OET çalışma hayatındaki gerçek senaryoları kullanarak iletişim yeteneğinizi test eder. Konsültasyon ve başvuru mektubu yazma gibi örnekler kullanarak öğrencinin spesifik durumlarda daha başarılı olmasını sağlar.

Kısacası sınav, sağlık profesyonelleri için özel olarak tasarlanmıştır.

Tusmer OET Eğitimleri

TUSMER olarak OET sınavına girmek isteyen kişiler için ONLINE CANLI olarak hem özel ders hem de grup dersleri imkânı sunuyoruz.

OET eğitimlerimiz ile sınav sonucunuzu yükseltecek ve tercih ettiğiniz ülkede çalışma imkânı bulacaksınız.

Eğitimlerimiz deneyimli ve başarılı eğitmenlerimiz eşliğinde verilmektedir.

Özel Dersler

Seviyenize uygun hazırlanan programlardır. OET eğitmen hocalarımız ile bire bir ONLINE özel dersler ile sınav becerinizi geliştirir ve sınava en iyi şekilde hazırlanırsınız.

Grup Dersleri

4 kişilik grup derslerimiz Listening, Reading Writing, Speaking alanlarında pratik sağlayabileceğiniz programlardır.

Eğitim Paketleri

İhtiyacınıza uygun paketi seçerek, OET hazırlığına başlayabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için iletişim kanallarından bize ulaşabilir, ya da fiyat butonlarına tıklayarak ön kayıt formunu doldurabilirsiniz.

20 Saatlik OET Eğitimi

40 Saatlik OET Eğitimi

Sınav Takvimi 2022

Bizimle Başaranlar

Dr Ahmet Şahbaz

Beyza Aydemir

Dr. Melis Dörter

Merhaba,
Ben OET’ye hazırlanmaya başladıktan bir süre sonra TUSMER’in OET kursunu internette görüp kayıt oldum. Beni ilk başta bu kursa çeken tarafı , OET paketlerinin düzenli hazırlanmış olmasıydı. Hazırlanma sürecimde TUSMER ekibi ve özellikle sayın Caleb Hocam çok yanımda oldu. Sağlanan çalışma materyalleri ve dersler çok faydalıydı üstelik ders saatlerini kendi çalışma programıma göre hocamızla planlayabilmemin sınavı geçmemde çok büyük katkısı oldu. Yapılan derslerin kaydedilmesi ve sonradan videoları izleyip gelişmemi takip edebilmek ve anlamadığım yerleri tekrar izleyebilmek çok büyük avantajdı. Motivasyonum düştüğü zamanlarda da TUSMER ekibi ve ders aldığım Caleb hocam motivasyonumu yüksek tutarak sınava hazırlanmama çok yardımcı oldular. TUSMER ailesine bu sınav sürecinde tüm verdikleri destek için çok teşekkür ederim. OET’ye girmeyi düşünen arkadaşlara kesinlikle TUSMER OET paketlerini önermekteyim. Hazırlanan ve hazırlanmayı düşünen tüm arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim .
Saygılarımla.

Eğitimcilerimiz

Dr Shanzeda Khan

Caleb Larbi Okoh