ALMANYA'DA UZMANLIK EĞİTİMİ

Ülkemizde son yıllarda Almanya’da doktor olarak çalışmak isteyen doktor adayı sayısı arttı. Bunda, TUS gibi  zor bir sınavın uzmanlık için şart olması, doktor adaylarının atandıkları bölgede mecburi hizmet sürelerinin olması ve istenilen branşta kariyer yapmanın zorlukları, sağlık sektöründeki uzun nöbet süreleri uzman doktor adaylarını da başka çareler aramaya itmiş, Almanya’da doktor olarak çalışmak cazip hale gelmiştir.

Almanya’da uzmanlık için TUS gibi bir sınav ve belirli bir bölgede zorunlu hizmet süresi bulunmamaktadır.

Almanya’da tıpta uzmanlık için B2 seviyesinde Almanca bilgisi istenmektedir. Bu nedenle Almanya’da doktor olarak çalışmak isteyen adayların GOETHE veya TELC sınavlarından  en az B2 seviyesinde yeterliliğe sahip olduğunu gösteren sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir.

FACHSPRACHENPRÜFUNG - FSP

Berufserlaubnis (meslek izni) veya Approbation (denklik) almak için ön şart olan Tıbbi Dil Sınavı. 

Almanya’da 2017’den itibaren B2 dil yeterliliği dışında FSP sınavı tüm eyaletlerde uygulanmaya başlanmış ve zorunlu hale gelmiştir. FSP sınavını vermeden Almanya’da işe başlamak zorlaşmıştır.

FSP Teknik dil sınavıdır. Sınav, temel tıp bilgisi değil, sadece teknik dil ile ilgilidir. Yanlış bir teşhis konulması veya cevapsız bir tedavi seçeneğinin belirtilmesi, dil yeterlilik testiyle ilgili değildir. Sadece ilgili durumun dilsel olarak ele alınması değerlendirmeye girer.

FSP Kılavuz