İngiltere’de uzmanlık eğitimleri (PLAB)

PLAB nedir?
PLAB testi olarak bilinen Mesleki ve Dilsel Değerlendirme Kurulu testi, yurtdışında kalifiye olmuş doktorların İngiltere’de tıp pratiği yapmak için doğru bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamak adına uygulanan 2 aşamalı bir testtir.

PLAB sınavına girmeniz gerekiyor mu?
İngiltere, Avrupa Ekonomik Bölgesi veya İsviçre dışındaki bir tıp fakültesinden mezun olduysanız, muhtemelen PLAB sınavına girmeniz gerekecektir. PLAB testi, İngiltere’deki Hazırlık Programlarının ikinci yılına başlayan bir doktorla aynı şeyi bildiğinizi ve yapabileceğinizi ölçer.

PLAB testi neyi içerir?
Testte iki bölüm vardır. Bölüm 1,180 adet çoktan seçmeli soru içeren bir sınavdır. Bölüm 2, AGİT olarak bilinen pratik amaçlı yapılandırılmış bir klinik sınavdır. İngiltere’de tıp pratiği yapmak üzere lisans başvurusunda bulunmak için başvuruda bulunmadan önce her iki aşamayı da geçmeniz gerekir.

PLAB’a girmeden önce neye ihtiyacınız var?
PLAB sınavına girmeden önce, bir GMC Online hesabı açmanız ve bize tıbbi kalifikasyonunuzun ve İngilizce bilginizin kabul edilebilir olduğunu göstermeniz gerekecektir. Bunu yaptıktan sonra, PLAB testinin 1. Bölümüne başvuru yapabilirsiniz.

Tıbbi kalifikasyon durumunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?
İngiltere dışında bir tıp fakültesinden mezun olduğunuzda fakültede aldığınız eğitimle ilgili denkliğinizin GMC tarafından tanınması gerekmektedir.
ECFMG’nin EPIC adlı servisine giriş yapıp (https://www.ecfmgepic.org/index.html) mezun olduğunuz fakültenin transkript ve ders kredi verilerinizi sistemle paylaşmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonucu onay almanız durumunda sonraki işlemlere geçebilirsiniz.

İngiltere dışında tıp okuduysanız, mezun olduğunuz fakültenin akredite olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?
World Directory of Medical Schools internet sayfasından mezun olduğunuz fakültenin durumunu öğrenebilirsiniz. Okulunuz ilgili adreste listeleniyorsa başvuru için gerekli bir aşamayı tamamladınız demektir. Eğer fakülteniz listede yoksa Dekanlığınızla iletişime geçip gerekli yazışmaları yapmaları adına talepte bulunmalısınız.

PLAB-1 Sınav ücreti ne kadardır?
£235

İngilizce dil yeterliliğini nasıl ispatlayacaksınız?
Dil yeterliliği için IELTS Akademik’ten her sınav alanında en az 7.0 ve genel puanın 7.5 olması gerekir.
OET Tıp sınavından her alandan (konuşma, dinleme, okuma ve yazma) en az B almanız gerekir.
Her iki dil sınav sertifikası 2 yıl geçerlidir.

PLAB-1 soru sayısı ve kapsamı nedir?
PLAB 1, üç saat içinde cevaplamanız gereken 180 çoktan seçmeli sorudan oluşan bir yazılı sınavdır. Her biri kısa bir senaryo ve ardından bir soru ile başlar. Verilen beş cevaptan doğru cevabı seçmeniz gerekir. PLAB-1’de birinci basamak düzeyinde klinik tanı ve tedavilerle ilgili sorular çıkmaktadır.

PLAB-1 geçme notu ve oranları nedir?
%60-65 oranında doğru yapmanız geçmeniz için yeterlidir. Bir kere geçtikten sonra PLAB-1 puanı belirleyici yada eleyici değildir.
2018 yılı verilerine göre PLAB-1’e başvuran adayların geçme oranı %69’dur.

PLAB-1 yılda kaç kere ve hangi merkezlerde yapılır?
PLAB-1 İngiltere ve İngiltere dışındaki merkezlerde yılda 4 defa yapılır. 2019 programı örnek olarak aşağıda verilmiştir:

Sınav günü İngiltere dışı kapanış tarihi UK kapanış tarihi
14 Mart 2019 31 Ocak 2019 7 Mart 2019
27 Haziran 2019 16 Mayıs 2019 (seçili lokasyonlarda) 20 Haziran 2019
5 Eylül 2019 25 Temmuz 2019 (seçili lokasyonlarda) 29 Ağustos 2019
7 Kasım 2019 26 Eylül 2019 31 Ekim 2019

İngiltere dışında sınava girilebilecek ülkeler: Avustralya, Bangladeş, Kanada, Mısır, Gana, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, SriLanka, Sudan, BAE.

TUSMER PLAB EĞİTİMLERİ

– 2020 Güncel Program Çok Yakında…

Seminerimiz yaklaşık 4 saat sürmektedir.Tamanını izlemek için lütfen alttaki linkten satın alınız.

 

X